Lapače snů pochází z dob indiánské Ameriky. Váže se k nim několik legend, nejznámější legenda vypráví o mamince, která nevěděla, jak utišit své plačící děťátko a šaman (někde šamanka) jí poradila uplést lapač, aby zachytával špatné sny a noční můry a propouštěl k děťátku jen ty dobré.
Mně se více líbí legenda vyprávějící o starém šamanovi, který vystoupal na vysokou horu a měl vizi. V té se mu zjevil v podobě pavouka Itkomi, indiánský učitel moudrosti.
Vzal vrbovou obruč zdobenou peřím, korálky, koňskými houněmi a obětními dary a tkal síť. Vyprávěl přitom šamanovi o cyklu života, fázích vývoje člověka (dětství, dospívání a stáří), o dobrých a špatných silách, které ovlivňují lidský život.
Když dotkal, podal šamanovi vypletenou síť, která tvořila dokonalý kruh s dírou uprostřed. Víra a dobré myšlenky zůstanou zachyceny v síti a pomohou šamanovu kmeni v rozvoji. Ty špatné, propadnou dírou uprostřed.
Legenda naznačuje, že indiáni pracovali nejen se svými sny, ale i myšlenkami.
Některé prameny nechávají díru uprostřed výpletu, aby to špatné propadlo dírou pryč, jiné praví, že se špatné sny a myšlenky svezou po šňůrkách lapače pryč od majitele a s prvními slunečními paprsky zmizí.
Ať už se Vám líbí kterákoli verze, poselství zůstává víceméně podobné. Lapač má chránit majitele, aby se k němu nedostaly nežádoucí vlivy, ať už formou myšlenek nebo snů. Svůj lapač si z pestré nabídky vyberete zde.